Vidéki otthonfelújítási támogatás 2025

Vidéki Otthonfelújítási támogatás

Feltételek

 

Igénylő az a nagykorú, cselekvőképes magyar állampolgár (illetve a magyar állampolgárságról szóló törvény szerint magyar állampolgárnak tekintendő személy) lehet, aki vagy egyedül, vagy élettársi kapcsolatban vagy házasként legalább egy gyermeket nevel, vagy vár (legalább 12 hetes várandós édesanya).

Gyermeknek a magzat (min. 12 hetes) és a további eltartott gyermek 25 éves koráig, aki vér szerinti vagy örökbefogadott, illetve árva gyermek (rokon kirendelt gyámmal). 25 éves koron túl csak a megváltozott munkaképességű személy tekinthető gyermeknek.

Lakás: kizárólag az az ingatlan, ami a tulajdoni lap szerint lakás, lakóház, tanya vagy birtokközpont megnevezéssel rendelkezik és az ott található lakáscélú épületekre költhető a támogatás. Van egy településlista is, kizárólag csak ezeken a településeken lévő ingatlanokra vehető igénybe.

Személyes jogosultsági feltétel legalább 1 éve folyamatosan fennálló (max. 30 napra megszakított) biztosítotti jogviszony, melynek élettársak vagy házastársak esetén elegendő az egyik félnek megfelelni.

A felújítandó lakásban az igénylőnek vagy kiskorú gyermekeinek legalább fele tulajdoni hányaddal tulajdonosnak kell lennie, és mindenkinek (a támogatás szempontjából figyelembe vehető – a rendelet szerinti maximum 25 éves gyermeknek is) ott kell laknia (lakcímkártya – állandó lakcím). A jogszabály figyelembe veszi a szolgálati lakással kapcsolatos eltéréseket is.

A támogatás folyósítását követően 5 évig minden előzekben felsorolt személynek fenn kell tartania állandó lakcímét a felújított ingatlanban.

A támogatás mértéke a számlával igazolt felújítási költségek 50 %-a, legfeljebb 3.000.000 Ft. Fontos, hogy a támogatást utólag lehet igényelni, azaz a felújítási költségek teljes összegével rendelkeznie kell az igénylőnek. Amennyiben a korábban létezett (3+3-as támogatás fantázianéven futott) támogatást csak részben vette igénybe az igénylő, akkor a különbözetre beadhatja a támogatási igényét.

Az elszámolandó számlák a támogatás igényléséhez benyújtott tételes – minden tervezési, építési munkálatot részletesen tartalmazó – vállalkozói szerződésben szereplő összegben és tartalommal nyújthatók be. Az anyagköltség – munkadíj arány 50-50 %-os arányban számolható el a támogatás összegéhez viszonyítva. Amennyiben a kivitelező anyagköltséget nem számláz, akkor lehetőség van az igénylő nevére szóló anyagszámlák és a kivitelezői szerződésben szereplő munkadíj elszámolására is külön, de egy igénylésben.

Kizárólag olyan számla fogadható el, amelyről a vállalkozó az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 10. számú melléklet 1. pontja szerinti adatszolgáltatási kötelezettségét teljesítette és ezt a kivitelezői szerződésben is rögzíteni kell.

 

A támogatás kizárólag a következő építési tevékenységekhez igényelhető:

1. víz-, csatorna-, elektromos, gáz-közmű szolgáltatás bevezetése, belső, illetve külső hálózatának kiépítése vagy cseréje;

2. fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely egyáltalán nem, vagy legfeljebb egy ilyen helyiséggel rendelkezik;

3. fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is;

4. az épület külső festése, színezése, valamint szigetelése, utóbbinál ideértve a lábazat szigetelést, a hő-, hang-,

illetve víz szigetelési munkalatokat;

5. a külső nyílászáró beépítése, cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovar háló, biztonsági rács felszerelése vagy

cseréje, párkány, küszöb létesítése, cseréje vagy felújítása;

6. tető cseréje, felújítása, szigetelése;

7. égéstermek-elvezető építése, korszerűsítése;

8. klíma berendezés beépítése, cseréje;

9. napkollektor, napelemes rendszer telepítése, illetve annak vagy részeinek cseréje, bővítése;

10. belső tér felújítása, ideértve

a) a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat készítését, cseréjét, felújítását, festését, tapétázását,

b) a galéria építést,

c) a belső lépcső kialakítását és cseréjét,

d) a szaniterek beépítését vagy cseréjét,

e) a villanykapcsolók és -dugaljak kialakítását és cseréjét,

f) a belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását,

g) a lámpák vagy világítótestek beépítését, vagy cseréjét;

11. a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség

(így különösen: nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása;

12. kerítés építése, felújítása;

13. gépjármű tároló építése, felújítása vagy nyitott gépkocsibeállás kialakítása;

14. terasz, loggia, erkély, előtető építése, felújítása;

15. térburkolat, illetve külső lépcső készítése, cseréje;

16. télikert kialakítása;

17. akadálymentesítési munka;

18. alapozási szerkezet megerősítése;

19. beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje;

20. használati melegvíz-rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is;

21. szabályozott szellőzési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje; valamint

22. szennyvíz tisztítására és elhelyezésére szolgáló egyedi zárt szenny víztároló, egyedi szennyvíz kezelő berendezés vagy tisztító mezővel ellátott oldó medencés műtárgy telepítése vagy cseréje.

Kérjen ajánlatot klímaszerelésre, hőszivattyú telepítésre és napelemes rendszerre! 

https://klimapest.hu/klimapest-ajanlatkeres